Referendum o zákaze manželstiev párov rovnakého pohlavia?

Autor: Antonio Parziale | 13.1.2014 o 15:51 | (upravené 13.1.2014 o 16:12) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  1315x

Pred niekoľkými dňami som dostal otázku, či potrebuje Slovensko referendum o zákaze manželstiev párov rovnakého pohlavia. Alebo či zvládne tlak, ktorý má vytvoriť alternatívy voči tradičnému manželskému zväzku medzi mužom a ženou. S odpoveďou by som sa chcel s vami podeliť. Položená otázka je veľmi vážna. A čo viac, zdá sa mi, že v posledných týždňoch naberá na vážnosti ešte viac, pretože začína rozdeľovať spoločnosť.  

Videli sme demonštrácie, antidemonštrácie a aj veľmi vyhrotené emócie, pričom problém by sa mal riešiť skôr prakticky ako rozdúchavaním vášní. Problém by sa nemal dramatizovať a predkladať spoločnosti tak, akoby išlo o jej prežitie. Nedávno sa aj pápež František vyjadril, že sám nedokáže a nevie odpovedať na tieto vážne otázky, ale problematika tu existuje a treba ju riešiť.

V prvom rade by sme mali od seba oddeliť dve veci. Prvá vec je inštitúcia manželstva. Druhá je spolužitie párov rovnakého pohlavia.

Manželstvo je zväzok muža a ženy a v tejto polohe by malo aj zostať. Pojem manželstva, ktorý je historicky daný, by sme nemali rozširovať.

Na druhej strane v modernej spoločnosti nemôžeme upierať práva ani párom rovnakého pohlavia. Je tu spoločenská objednávka a musíme ju nejakým spôsobom riešiť. Myslím si, že podľa civilného práva by mali mať páry rovnakého pohlavia rovnaké práva a povinnosti aké vyplývajú mužom a ženám z manželského zväzku. Týka sa to dôchodkov, dedenia a pod., teda praktických záležitostí potrebných pre spoločný život a istotu, ktorá vyplýva z týchto práv.

Nemyslím si však, že by sme mali riešiť túto situáciu referendom. Referendum by nemal byť prostriedok k tomu, aby väčšinová spoločnosť uprela akékoľvek práva menšinám. A to by sa stalo, nech by už referendum dopadlo akokoľvek. Vždy by jedna strana stratila a takáto, pre fungovanie spoločnosti dôležitá otázka, sa vždy musí riešiť kompromisom dvoch strán. Okrem toho zo skúsenosti vieme, že na Slovensku nemá v drvivej väčšine prípadom referendum úspech a je teda otázne, či by malo jeho vyhlásenie očakávaný výsledok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?