Prečo som si vybral Slovensko za svoju domovinu?

Autor: Antonio Parziale | 9.1.2014 o 16:55 | Karma článku: 9,01 | Prečítané:  1251x

Ako rodenému Talianovi mi je od kolegov, spolupracovníkov, priateľov i celkom neznámych ľudí veľmi často kladená na prvý pohľad prostá, ale vo svojej podstate veľmi zásadná otázka – čo stálo za mojím rozhodnutím prísť na Slovensko a zostať v tejto krajine. Keďže žijem na Slovensku už viac než 30 rokov, myslím si, že 30 rokov je v živote človeka dostatočne dlhé obdobie na to, aby sa pokúsil zosumarizovať, zhodnotiť a zamyslieť sa nad tým, čo mu táto perióda života priniesla, akým spôsobom ho ovplyvnila a kde ho posunula.

Slovensko je krajina, ktorá ma na prvý pohľad uchvátila svojou prírodnou krásou, veľmi vzácnym kultúrnym dedičstvom a bohatými zvykmi a tradíciami. Druhý pohľad som venoval nazretiu do jej neľahkej histórie a turbulentných dejín, ktoré jej obyvateľov neraz stavali do extrémne ťažkých situácií a zápasov prakticky o holú existenciu. A tretie nahliadnutie mi otvorilo cestu k spoznaniu dobrosrdečnosti, bezprostrednosti, pracovitosti a morálnej hĺbky jej obyvateľov, od ktorých som sa naučil, že človek sa nemôže vzdať za žiadnych okolností ak chce prísť pred brány úspechu.

Toto som si mohol aj potvrdiť, keďže Slovensko od čias môjho príchodu na jeho územie pred viac než 30 rokmi až do dnešných dní prešlo náročným, ale o to fascinujúcejším prechodom. Dokázalo sa oslobodiť z pevných pút bývalého režimu, vydláždilo si cestu k svojej samostatnosti, splnilo všetky požadované podmienky (a nebolo ich málo) aby sa mohlo stať členom spoločenstva európskych demokratických štátov, a dokonca bolo i ekonomicky dosť silné na to, aby malo možnosť začať používať jednu z najsilnejších mien sveta. A toto je naozaj len zlomok toho, čo táto malá krajina dokázala a čoho všetkého bola schopná odvtedy, čo som v nej začal žiť. S úžasom som v priebehu celých tých rokov pozoroval tento transformačný proces a bol som hrdý na to, že mám tú česť žiť v krajine, ktorá míľovými krokmi doháňa zameškané. Preto som nemal dôvod opustiť zem, ktorá sa snaží o lepšiu budúcnosť a o svoje miesto nielen v Európe, ale svete ako takom.

Rozhodol som sa, že aj ja sa pokúsim prispieť svojou troškou a pričiním sa k tomu, aby som ju zveľaďoval a posúval vpred, a to nielen prostredníctvom mojich podnikateľských aktivít v oblasti slovenského cestovného ruchu a poľnohospodárstva, ale i prostredníctvom politiky.

Pre pár dňami Slovenská republika vstúpila do nového roka 2014 a zároveň i do 21. roka samostatnej existencie. Práve tento rok bude v mnohých ohľadoch pre Slovensko rokom kľúčovým a rozhodujúcim. Slovenskí občania budú mať šancu rozhodnúť o mnohých dôležitých otázkach a s určitosťou môžem povedať, že tieto rozhodnutia nebudú jednoduché, keďže determinujú tvár krajiny na najbližšie roky. A preto nech už volebný rok 2014 dopadne akokoľvek a prinesie výsledky akéhokoľvek druhu, mojou hlavnou túžbou je, aby sa Slovensko stalo krajinou skutočne európskej úrovne, dosiahlo politickú, ekonomickú a sociálnu úroveň západoeurópskych krajín a stalo sa krajinou hodnou nasledovania, úcty a rešpektu – krajinou, na ktorú budem môcť byť vždy hrdý, že som si ju vybral za svoju domovinu... Budem sa Slovensku snažiť pomáhať ako najviac budem vedieť.

Antonio Parziale

Predseda Európskej Demokratickej Strany na Slovensku


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?