Referendum o zákaze manželstiev párov rovnakého pohlavia?

Autor: Antonio Parziale | 13.1.2014 o 15:51 | (upravené 13.1.2014 o 16:12) Karma článku: 9,21 | Prečítané:  1332x

Pred niekoľkými dňami som dostal otázku, či potrebuje Slovensko referendum o zákaze manželstiev párov rovnakého pohlavia. Alebo či zvládne tlak, ktorý má vytvoriť alternatívy voči tradičnému manželskému zväzku medzi mužom a ženou. S odpoveďou by som sa chcel s vami podeliť. Položená otázka je veľmi vážna. A čo viac, zdá sa mi, že v posledných týždňoch naberá na vážnosti ešte viac, pretože začína rozdeľovať spoločnosť.  

Videli sme demonštrácie, antidemonštrácie a aj veľmi vyhrotené emócie, pričom problém by sa mal riešiť skôr prakticky ako rozdúchavaním vášní. Problém by sa nemal dramatizovať a predkladať spoločnosti tak, akoby išlo o jej prežitie. Nedávno sa aj pápež František vyjadril, že sám nedokáže a nevie odpovedať na tieto vážne otázky, ale problematika tu existuje a treba ju riešiť.

V prvom rade by sme mali od seba oddeliť dve veci. Prvá vec je inštitúcia manželstva. Druhá je spolužitie párov rovnakého pohlavia.

Manželstvo je zväzok muža a ženy a v tejto polohe by malo aj zostať. Pojem manželstva, ktorý je historicky daný, by sme nemali rozširovať.

Na druhej strane v modernej spoločnosti nemôžeme upierať práva ani párom rovnakého pohlavia. Je tu spoločenská objednávka a musíme ju nejakým spôsobom riešiť. Myslím si, že podľa civilného práva by mali mať páry rovnakého pohlavia rovnaké práva a povinnosti aké vyplývajú mužom a ženám z manželského zväzku. Týka sa to dôchodkov, dedenia a pod., teda praktických záležitostí potrebných pre spoločný život a istotu, ktorá vyplýva z týchto práv.

Nemyslím si však, že by sme mali riešiť túto situáciu referendom. Referendum by nemal byť prostriedok k tomu, aby väčšinová spoločnosť uprela akékoľvek práva menšinám. A to by sa stalo, nech by už referendum dopadlo akokoľvek. Vždy by jedna strana stratila a takáto, pre fungovanie spoločnosti dôležitá otázka, sa vždy musí riešiť kompromisom dvoch strán. Okrem toho zo skúsenosti vieme, že na Slovensku nemá v drvivej väčšine prípadom referendum úspech a je teda otázne, či by malo jeho vyhlásenie očakávaný výsledok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?