Priepasť naprieč Ukrajinou

Autor: Antonio Parziale | 29.1.2014 o 21:00 | (upravené 29.1.2014 o 21:51) Karma článku: 8,22 | Prečítané:  391x

Musíme si uvedomiť, že to, čo sa deje na Ukrajine, je oveľa zložitejšie ako nám je médiami prezentované. Niekoľko európskych novinárov, ktorí nikdy na Ukrajine neboli, žiaľ píšu bez toho, aby skutočne poznali Ukrajinu a ukrajinský ľud. Netvrdím, že ide o zámerné dezinformácie. Skôr nepochopenie. Podobne ako je to v prípade niektorých európskych vyjednávačov, ktorí chcú zavádzať pre Ukrajinu sankcie, čím vystupujú ako amatéri, ktorí nepoznajú a ani nechcú poznať skutočnú situáciu v krajine. Európska únia urobila pri vyjednávaní vážne chyby.

Nie som zástanca ani Janukovyča ani Klička. A už vôbec nie som zástancom Tymošenkovej, ktorá nie je svätica. Nemám ani žiadne vlajky, s ktorými by som mal potrebu mávať. Ukrajina je mi však osobne veľmi blízka, keďže som v nej v rokoch 1996-2002 žil a pracoval, čiže ma k nej viaže priama životná skúsenosť, ktorá mi umožňuje hodnotiť súčasnú situáciu v krajine z pohľadu človeka, ktorý reálie Ukrajiny prežíval šesť rokov na vlastnej koži.

Kľúčom k pochopeniu situácie na Ukrajine je, že krajinu ovládajú silné záujmové skupiny, ktoré proti sebe bojujú. Bežní Ukrajinci - to je kľudný, pracovitý a vzdelaný národ. Žiaľ celé dejiny krajiny trpia Ukrajinci pod nátlakom podobných záujmových skupín ako dnes. Tieto skupiny využívajú vnútorné rozpory v krajine a medzinárodnú situáciu vo svoj prospech, zisk moci a vlastné obohatenie.

Príčiny ukrajinských protestov nemajú pôvod v tzv. európanstve. Európske vlajky viali na kyjevskom námestí iba prvých pár dní. Hlasy propagujúce európanstvo boli len súčasťou protestov a to len na začiatku. Skutočným dôvodom protestov je silná priepasť medzi západnou a východnou časťou krajiny.

Ukrajina je svojou rozlohou i počtom obyvateľov obrovská krajina. Vnútorne je rozdelená na viac pro-európsky, ukrajinsky hovoriaci a nie tak silne nábožensky zameraný západ, a na východ krajiny, ktorý sa obracia smerom k Rusku. Obyvatelia východnej časti krajiny hovoria prevažne po rusky, sú ortodoxní veriaci a k Rusku ich viaže historická lojalita. Už aj preto, lebo toto územie v minulosti dlhé desaťročia patrilo k Ruskému impériu.

Nepokoje a vnútorné rozdiely sa neobjavili len tak, z ničoho nič a práve teraz. Politológovia už roky prognózovali nepokoje a možný rozpad Ukrajiny. Problémy sa v novembri 2013 len vyostrili. Nepodpísanie Asociačnej zmluvy predstavovalo len pomyselnú rozbušku a prinieslo kamery televízií a potrebnú pozornosť.

Odvtedy sa pôvodne občiansky mierový protest radikálne zmenil. Symbolickou a významnou udalosťou bolo zvrhnutie sochy Lenina v Kyjeve. Predstavovala rozdelenie na „mierových" a „organizovaných" demonštrantov. Organizované skupiny sú zložené prevažne z extrémistov a radikálov, ktorí sú platení. Radikalizovanie demonštrácií malo slúžiť na to, aby Janukovyč dostal zámienku k represiám - čo sa aj stalo. Protest radových občanov o smerovaní Ukrajiny a o ich budúcnosti sa dostal na okraj. A namiesto neho tu máme rôznorodé politické frakcie, z ktorých jedni chcú do Európy, druhí bližšie k Rusku, a tretí si chcú vládnuť výhradne sami nad sebou a neorientovať sa ani na západ a ani na východ.

Dôsledkom je, že Ukrajina je momentálne zrelá na rozpútanie občianskej vojny. Vojny, ktorá môže veľa zničiť, spôsobiť veľa utrpenia a destabilizovať 46 miliónovú krajinu na hraniciach Slovenska.

Je preto potrebné mobilizovať k aktívnemu a hlavne čestnému postoju. Situácia je vážna a vyžaduje konštruktívne riešenia. Vyžaduje mierové riešenia. Riešenia, ktoré musia Ukrajinci priniesť a implementovať sami, bez externého vplyvu a zasahovania Ruska, Únie či Spojených štátov. Ide predsa o vnútorné záležitosti, záujmy a budúcnosť Ukrajiny, a nikoho iného, a preto by mali konkrétne rozhodnutia o budúcom smerovaní krajiny prísť od tých, ktorých sa to týka - Ukrajincov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?