Neexistujúci štát, kde sa zastavil čas...

Autor: Antonio Parziale | 2.2.2014 o 19:00 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  940x

Keď stojíte na hraniciach medzi Moldavskom a Podnesterskom, je to, akoby ste práve docestovali na iné miesto v čase. Hranicu, ktorá by tam vôbec nemala byť, strážia po zuby ozbrojení vojaci. Na budove colnice je vyvesená zástava s kladivom a kosákom. Prejdete hranicou a ocitnete na území „štátu", ktorý neuznáva žiadna krajina na svete. „Štátu" s údajne najväčším počtom sôch Lenina na štvorcový kilometer.

Pred pár rokmi bol vo voľbách demokraticky zvolený presidentissimo Smirnov. Presidentissimo znamená v mojom rodnom Taliansku viac ako prezident. Je to niekto naj naj naj, viac ako obyčajný človek. Len presidentissimo môže získať vo voľbách 103% hlasov voličov. Smirnovovi sa to podarilo. (Samozrejme, len sa pomýlili pri spočítavaní.) Teraz je prezidentom jeho syn.

Keď sa rozpadal Sovietsky zväz, bolo v Moldavsku usadených viac ako 300.000 vojakov Červenej armády. Najviac kasární bolo práve v Podnestersku. Vojaci boli najmä Rusi, mali tu svoje rodiny a svoj život. Keď sa armáda oficiálne stiahla, zostali. Vojakov nechcelo ani Rusko, ani Moldavsko a velitelia Červenej armády ovládli Podnesterské územie. Časom vznikli medzi oficiálnou vládou v Kišiňove a Podnesterskom konflikty a medzi rokmi 1991 až 1992 sa moldavská armáda pokúsila Podnestersko obsadiť. Nepodarilo sa jej to. Doteraz nemá Kišiňov nad týmto územím žiadnu kontrolu. Aj keď Podnestersko nehraničí priamo s Ruskom, fakticky je ruským územím. A hoci ho Rusko oficiálne neuznáva, ticho podnesterskú vládu podporuje.

Tento neexistujúci štát, zdá sa, vyhovuje všetkým. V úzkom páse zeme, kde žije asi pol milióna obyvateľov, majú vlastnú menu a vydávajú vlastné cestovné doklady, ktoré neuznáva žiadny štát. Majú vlastnú vládu, parlament a zákony. Majú vlastnú ekonomiku, továrne, elektrárne a železiarne.

V Podnestersku sa obchoduje prakticky so všetkým.  Prúdia ním vagóny surovín a tovarov, ktoré prechádzajú pod nosom odborníkov z EÚ. Podľa štatistík importu bola spotreba mäsa na jedného obyvateľa v Podnestersku 60 kg na rok. To je desaťkrát viac, ako je priemer EÚ. Ako je to možné? Samozrejme sa jedná len o fiktívne dovozy a vývozy. Životná úroveň v Podnestersku je porovnateľná so životnou úrovňou v Moldavsku. Keď som bol v Podnestersku prvýkrát, jeden ruský podnikateľ mi povedal: „Vybav si dva pasy a staraj sa len o svoje záležitosti... Tak je to správne..."

Podnestersko je región pod kontrolou Ruska, bývalých dôstojníkov Červenej armády a rôznych obchodných skupín. Zároveň je to ruská páka na získanie vplyvu v Moldavsku. Jeden vplyvný ruský predstaviteľ raz povedal, že „Moldavský vlak v behu do Európy stratí svoje vozne v Podnestersku..."  Je to pás nestability v Európe. Smutná ukážka toho, ako národné, národnostné a jazykové bariéry a politika rozdeľujú územia a ľudí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?