Neexistujúci štát, kde sa zastavil čas...

Autor: Antonio Parziale | 2.2.2014 o 19:00 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  947x

Keď stojíte na hraniciach medzi Moldavskom a Podnesterskom, je to, akoby ste práve docestovali na iné miesto v čase. Hranicu, ktorá by tam vôbec nemala byť, strážia po zuby ozbrojení vojaci. Na budove colnice je vyvesená zástava s kladivom a kosákom. Prejdete hranicou a ocitnete na území „štátu", ktorý neuznáva žiadna krajina na svete. „Štátu" s údajne najväčším počtom sôch Lenina na štvorcový kilometer.

Pred pár rokmi bol vo voľbách demokraticky zvolený presidentissimo Smirnov. Presidentissimo znamená v mojom rodnom Taliansku viac ako prezident. Je to niekto naj naj naj, viac ako obyčajný človek. Len presidentissimo môže získať vo voľbách 103% hlasov voličov. Smirnovovi sa to podarilo. (Samozrejme, len sa pomýlili pri spočítavaní.) Teraz je prezidentom jeho syn.

Keď sa rozpadal Sovietsky zväz, bolo v Moldavsku usadených viac ako 300.000 vojakov Červenej armády. Najviac kasární bolo práve v Podnestersku. Vojaci boli najmä Rusi, mali tu svoje rodiny a svoj život. Keď sa armáda oficiálne stiahla, zostali. Vojakov nechcelo ani Rusko, ani Moldavsko a velitelia Červenej armády ovládli Podnesterské územie. Časom vznikli medzi oficiálnou vládou v Kišiňove a Podnesterskom konflikty a medzi rokmi 1991 až 1992 sa moldavská armáda pokúsila Podnestersko obsadiť. Nepodarilo sa jej to. Doteraz nemá Kišiňov nad týmto územím žiadnu kontrolu. Aj keď Podnestersko nehraničí priamo s Ruskom, fakticky je ruským územím. A hoci ho Rusko oficiálne neuznáva, ticho podnesterskú vládu podporuje.

Tento neexistujúci štát, zdá sa, vyhovuje všetkým. V úzkom páse zeme, kde žije asi pol milióna obyvateľov, majú vlastnú menu a vydávajú vlastné cestovné doklady, ktoré neuznáva žiadny štát. Majú vlastnú vládu, parlament a zákony. Majú vlastnú ekonomiku, továrne, elektrárne a železiarne.

V Podnestersku sa obchoduje prakticky so všetkým.  Prúdia ním vagóny surovín a tovarov, ktoré prechádzajú pod nosom odborníkov z EÚ. Podľa štatistík importu bola spotreba mäsa na jedného obyvateľa v Podnestersku 60 kg na rok. To je desaťkrát viac, ako je priemer EÚ. Ako je to možné? Samozrejme sa jedná len o fiktívne dovozy a vývozy. Životná úroveň v Podnestersku je porovnateľná so životnou úrovňou v Moldavsku. Keď som bol v Podnestersku prvýkrát, jeden ruský podnikateľ mi povedal: „Vybav si dva pasy a staraj sa len o svoje záležitosti... Tak je to správne..."

Podnestersko je región pod kontrolou Ruska, bývalých dôstojníkov Červenej armády a rôznych obchodných skupín. Zároveň je to ruská páka na získanie vplyvu v Moldavsku. Jeden vplyvný ruský predstaviteľ raz povedal, že „Moldavský vlak v behu do Európy stratí svoje vozne v Podnestersku..."  Je to pás nestability v Európe. Smutná ukážka toho, ako národné, národnostné a jazykové bariéry a politika rozdeľujú územia a ľudí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?