Nezamestnanosť na Slovensku?

Autor: Antonio Parziale | 2.4.2014 o 19:50 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1125x

Ako je to v skutočnosti s nezamestnanosťou na Slovensku?  Zrejme zaujímam jednoduché, ba skôr smutné stanovisko, ale realita je žiaľ taká... Slovensko je v miere nezamestnanosti na 6. najhoršom mieste spomedzi krajín Európskej únie. Miera nezamestnanosti na Slovensku dosiahla 13,8 %, čo bola šiesta najvyššia hodnota v EÚ a najvyššia spomedzi krajín V4. Oproti novembru 2013, kedy sa nezamestnanosť držala na úrovni 14 %, v decembri to bolo 13,8 %, čo predstavuje približne 370 000 ľudí. Napriek tomu je to zarážajúce číslo. Kde je problém?

Počnúc rokom 1993 prešla Slovenskom doslovná pohroma v podobe privatizácií a štátne podniky a firmy, ktoré boli pre nás produktívnymi, buď vytunelovali, poprepúšťali ľudí alebo prevádzky jednoducho zrušili.  V dnešnej dobe však máme viacej možností ako malo Slovensko 90.rokov. Po prvé, môžeme podporiť malých a stredných podnikateľov. Vo vyspelých krajinách Európskej únie je ekonomika postavená predsa až 80-90-timi percentami práve na malom a strednom podnikaní. Po druhé môžeme na Slovensko investorov a rozvíjať zamestnanosť formou zahraničných investícií. Prečo nás ale nikto nechce? Mnohí sa vyhovárajú na súčasnú vládu, môže byť sčasti aj pravda, ale to predsa len treba nechať na odborníkov. Nedostatočný rozvoj dopravných sietí sa črtá ako ďalšia vážna prekážka v príleve zahraničných investorov na Slovensko. Avšak závažnejším problémom sa naskytá činnosť slovenských poslancov v Európskom parlamente. V Európskom parlamente „sedí" za Slovensko 13 europoslancov, no máloktorý z nich rieši túto otázku. Nejakú spoločnú iniciatívu z ich strany by určite očakávali aj ľudia na Slovensku, ktorí každých 5 rokov zájdu k voličským urnám a touto cestou im zveria svoj hlas a podporu na to, aby pre nich z európskych poslaneckých stoličiek zabezpečili lepšiu budúcnosť. Avšak položme si otázku - robia pre nás túto službu?

V mnohých mestách Slovenska máme pôvodné dielne, fabriky, areály a  priestory-tak prečo ich nevyužiť?Prečo nevyužiť to, čo nám naša krajina ponúka? Zasa sa však od názoru ľudí dostávame k otázke vlády v danom období.  Chcelo by to preto zmenu. V prvom rade by však musela prísť priama iniciatíva aj zo strany europoslancov. Veď v rámci Európskeho parlamentu sa vytvárajú rôzne riešenia a podporné aktivity pre zníženie nezamestnanosti, prečo ich teda nevnímame a nepociťujeme aj na Slovensku? Navyše, v Európskom parlamente sa rieši aj stratégia zamestnanosti v rámci krajín Európskej únie. Cieľom je podporiť lepšie predvídanie budúceho dopytu po zručnostiach, lepšie zosúladiť zručnosti a potreby pracovného trhu a tiež prelomiť rozdiely medzi svetom vzdelávania a práce. Prečo o tomto nikde nepočuť? Prečo sa o tom nedá prečítať v novinách? Tieto problematiky predsa patria medzi hlavné body, ktoré by mali slovenskí poslanci v EP riešiť pre obyvateľov Slovenska, no žiaľ drvivá väčšina z nich to jednoducho nerieši. Keď som sa opýtal asi štyridsiatich okoloidúcich či mi vedia povedať mená aspoň šiestich europoslancov, tak sa zahanbili, lebo nevedeli prísť skoro ani na jedno meno súčasného poslanca EP zo Slovenska. Nie je to však ich chyba. Hanbiť by sa mali skôr poslanci, ktorí nás ,,reprezentujú" síce v Bruseli, ale na ľudí a ich problémy na Slovensku častokrát zabúdajú. Zamyslime sa a položme si otázku, ktorí zo súčasných poslancov Európskeho parlamentu sa skutočne zaujíma o problémy ľudí na Slovensku počas trvania ich funkčného obdobia. Ktorý z nich skutočne bojuje za to aby sa na Slovensku žilo ľahšie a kvalitnejšie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?