Ako je to v skutočnosti s malými a strednými podnikateľmi?

Autor: Antonio Parziale | 19.4.2014 o 7:00 | (upravené 19.4.2014 o 9:05) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  916x

Už dlhú dobu sa zamýšľam nad situáciou podnikateľskej sféry na Slovensku a porovnávam ju so situáciou v Európe. Čísla hovoria, že viac ako 98% podnikateľskej sféry v rámci Európy predstavuje 23 miliónov malých a stredných európskych podnikov. Práve tieto malé a stredné spoločnosti sú zdrojom životnej sily európskeho hospodárstva.

Z celkového počtu pracovných pomerov predstavujú dve tretiny v súkromnej sfére a za posledných päť rokov vytvorili približne 80% nových pracovných miest. Malé podniky však na Slovensku v súčasnosti čelia ťažkej situácii v súvislosti s financiami a byrokraciou, s ktorou väčšina Slovákov bojuje.

Prečo prevláda na Slovensku likvidácia týchto podnikov v podobe nových opatrení súčasnej vlády? Malým a stredným podnikateľom by naopak bolo potrebné podať pomocnú ruku a poskytnúť im podmienky na lepšie podnikateľské prostredie. Tí by boli následne schopní vytvoriť nové pracovné miesta, čo by viedlo k zníženiu v súčasnosti vysokej miery nezamestnanosti. Vo sférach poľnohospodárstva by to znamenalo výrobu našich vlastných výrobkov. Taktiež by to viedlo k zlepšieniu predaja vyprodukovaných výrobkov, tovarov a zároveň poskytovanie našich služieb obyvateľom Slovenska, či turistom. Veď v súčasnosti disponuje Slovensko najdrahšími potravinami v Európskej únii! Určite by pomohlo aj zníženie dane z pridanej hodnoty. Tá je totiž v okolitých štátoch oveľa nižšia ako na Slovensku - napríklad v susednom Rakúsku majú na potraviny len 10 percentnú DPH.

Mnohí Slováci zastávajú názor, že najlepšie by bolo obmedziť dovoz potravín na naše územie a umožniť tým zvýšenie predaja slovenských výrobkov u nás. Rast predaja by bol možný aj v zahraničí a to zvýšením exportu našich produktov. Európsky vnútorný trh, ktorého sme sa stali súčasťou v roku 2004, predsa predstavuje 500 miliónov spotrebiteľov, ktorí by mohli v obchodoch kupovať aj naše slovenské výrobky! Ale príliš veľa našich malých a stredných podnikateľov sa žiaľ nedokáže alebo dokonca neodváži pozrieť za obzor štátnych hraníc. EÚ vyvíja obrovský tlak na zavŕšenie jednotného trhu v snahe uvoľniť obrovský potenciál v Európe, Slovensko nevynímajúc. Akt, ktorý predstavila Európska komisia v októbri roku 2010 zahŕňa konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu malým a stredným podnikom inovovať, vytvárať nové obchodné modely a získavať ľahší prístup k financiám či predaju tovaru a poskytovaní služieb do zahraničia, čím sa zabezpečí pôsobenie v menšom byrokratickom prostredí. V Slovenskej republike môžu malí a strední podnikatelia čerpať financie z nasledujúcich zdrojov: štrukturálne fondy (Európsky fond regionálneho rozvoja – ERDF, Európsky sociálny fond – ESF), komunitárne fondy (7. rámcový program pre vedu, výskum a techniku – FP7, Eurostars, Konkurencieschopnosť a inovácie – CIP, Európsky fond pre rybné hospodárstvo,…), bankové pôžičky – SZRB, Exim BANKA, špecifické formy pomoci (Fond fondov) a mikropôžičkový program. Je teda z čoho a na čom stavať. Európska únia nám ponúka obrovské možnosti, aj napriek tomu, že nám to naša súčasná vláda neprezentuje dostatočne.

Samozrejme, čo sa týka zlepšenia postavenia malých a stredných podnikateľov, musí začať proces iniciatívy hlavne od nich. Možností je predsa veľa, treba ich len začať efektívne a konštruktívne využívať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?