Ako je to v skutočnosti s malými a strednými podnikateľmi?

Autor: Antonio Parziale | 19.4.2014 o 7:00 | (upravené 19.4.2014 o 9:05) Karma článku: 6,25 | Prečítané:  924x

Už dlhú dobu sa zamýšľam nad situáciou podnikateľskej sféry na Slovensku a porovnávam ju so situáciou v Európe. Čísla hovoria, že viac ako 98% podnikateľskej sféry v rámci Európy predstavuje 23 miliónov malých a stredných európskych podnikov. Práve tieto malé a stredné spoločnosti sú zdrojom životnej sily európskeho hospodárstva.

Z celkového počtu pracovných pomerov predstavujú dve tretiny v súkromnej sfére a za posledných päť rokov vytvorili približne 80% nových pracovných miest. Malé podniky však na Slovensku v súčasnosti čelia ťažkej situácii v súvislosti s financiami a byrokraciou, s ktorou väčšina Slovákov bojuje.

Prečo prevláda na Slovensku likvidácia týchto podnikov v podobe nových opatrení súčasnej vlády? Malým a stredným podnikateľom by naopak bolo potrebné podať pomocnú ruku a poskytnúť im podmienky na lepšie podnikateľské prostredie. Tí by boli následne schopní vytvoriť nové pracovné miesta, čo by viedlo k zníženiu v súčasnosti vysokej miery nezamestnanosti. Vo sférach poľnohospodárstva by to znamenalo výrobu našich vlastných výrobkov. Taktiež by to viedlo k zlepšieniu predaja vyprodukovaných výrobkov, tovarov a zároveň poskytovanie našich služieb obyvateľom Slovenska, či turistom. Veď v súčasnosti disponuje Slovensko najdrahšími potravinami v Európskej únii! Určite by pomohlo aj zníženie dane z pridanej hodnoty. Tá je totiž v okolitých štátoch oveľa nižšia ako na Slovensku - napríklad v susednom Rakúsku majú na potraviny len 10 percentnú DPH.

Mnohí Slováci zastávajú názor, že najlepšie by bolo obmedziť dovoz potravín na naše územie a umožniť tým zvýšenie predaja slovenských výrobkov u nás. Rast predaja by bol možný aj v zahraničí a to zvýšením exportu našich produktov. Európsky vnútorný trh, ktorého sme sa stali súčasťou v roku 2004, predsa predstavuje 500 miliónov spotrebiteľov, ktorí by mohli v obchodoch kupovať aj naše slovenské výrobky! Ale príliš veľa našich malých a stredných podnikateľov sa žiaľ nedokáže alebo dokonca neodváži pozrieť za obzor štátnych hraníc. EÚ vyvíja obrovský tlak na zavŕšenie jednotného trhu v snahe uvoľniť obrovský potenciál v Európe, Slovensko nevynímajúc. Akt, ktorý predstavila Európska komisia v októbri roku 2010 zahŕňa konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu malým a stredným podnikom inovovať, vytvárať nové obchodné modely a získavať ľahší prístup k financiám či predaju tovaru a poskytovaní služieb do zahraničia, čím sa zabezpečí pôsobenie v menšom byrokratickom prostredí. V Slovenskej republike môžu malí a strední podnikatelia čerpať financie z nasledujúcich zdrojov: štrukturálne fondy (Európsky fond regionálneho rozvoja – ERDF, Európsky sociálny fond – ESF), komunitárne fondy (7. rámcový program pre vedu, výskum a techniku – FP7, Eurostars, Konkurencieschopnosť a inovácie – CIP, Európsky fond pre rybné hospodárstvo,…), bankové pôžičky – SZRB, Exim BANKA, špecifické formy pomoci (Fond fondov) a mikropôžičkový program. Je teda z čoho a na čom stavať. Európska únia nám ponúka obrovské možnosti, aj napriek tomu, že nám to naša súčasná vláda neprezentuje dostatočne.

Samozrejme, čo sa týka zlepšenia postavenia malých a stredných podnikateľov, musí začať proces iniciatívy hlavne od nich. Možností je predsa veľa, treba ich len začať efektívne a konštruktívne využívať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?