Je vysokoškolské sociálne štipendium nápomocné?

Autor: Antonio Parziale | 7.5.2014 o 19:00 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  418x

Pri otázke sociálneho štipendia na vysokej škole na Slovensku sa naskytá otázka, či je pre študentov toto štipendium nápomocné? V školskom roku 2012/2013 sme mali na Slovensku vyše 200 000 vysokoškolákov. Rok na to sa ich počet výrazne zredukoval o viac ako 11 000 študentov. Mnohí  zastávajú názor, že v našej krajine každý študuje a nikto nepracuje manuálne, ale pokiaľ Slovensko disponuje šikovnými ľuďmi, tak prečo im neposkytnúť možnosť sa presadiť sa týmto smerom? V súčasnosti mi to však pripadá tak, že súčasná vláda chce znižovať počet študentov, a to zrušením sociálneho štipendia Práve na túto oblasť sa chcem zamerať.

Poberanie sociálneho štipendia na Slovensku určuje Ministerstvo školstva a podmienky na jeho získanie sú rovnaké na všetkých vysokých školách v rámci Slovenskej republiky. Výška sociálneho štipendia závisí od príjmu rodinných príslušníkov, ktorí sú spoločne so študentom posudzovaní. Rodič sa neposudzuje v prípade, že súd určil vyživovaciu povinnosť voči študentovi  ešte pred prvým nástupom na vysokú školu(napr. počas štúdia na strednej škole). Zameriam sa na druhý prípad, kde má študent upravenú vyživovaciu povinnosť súdom. Vyhláška stanovuje v § 3 ods. 2 písm. vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 102/2006 Z. z. o priznávaní sociálneho štipendia študentom vysokých škôl, že „študent sa posudzuje spoločne s rodičmi, ak spĺňajú podmienky podľa odseku 1 písm. a) bez ohľadu na to, či žijú so študentom v domácnosti, ak za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom podal žiadosť, nemal študent príjem aspoň vo výške 12-násobku sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby."

Ale veď predsa nie je možné, aby študent, ktorý nežije s rodičmi a má stanovené výživné od oboch rodičov pričom stará sa o seba sám, mal príjem vyšší ako je suma 5229,57 EUR (pozn. 1) podľa vzorca [12xŽM= príjem - (1,2x12xŽM)], tak ako je to teraz stanovené vyhláškou Ministerstva školstva. Ak vychádzame z toho, že študent ma určené výživné nie v dostatočnej miere od rodičov, takúto sumu nikdy nezarobí pri dennej forme štúdia za predpokladu, že pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov a plat má od 2 Eur do 3 Eur. Pri tomto príklade nemôžeme zabudnúť na fakt, že na základe § 227 Zákonníka práce študent nemôže prekročiť v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času a na ďalší fakt, že sumu, ktorú študent reálne zarobí, sa zrazí ešte o daň. Preto by malo byť stanovené, že študent sa bude posudzovať samostatne ak má príjem 12xŽM, a nie ako je to v súčasnosti.(Aj samotné Ministerstvo to určite myslelo podobne, len zabudlo doplniť, že sa ustanovenie § 2 ods. 3 nepoužije, o čom svedčí aj fakt, že samo Ministerstvo dlho hľadalo spôsob riešilo ako to vyriešiť a nakoniec sa rozhodlo pre takéto riešenie

Takže podľa môjho názoru, ak chce vláda šetriť a napĺňať štátnu pokladnicu, tak nech to nerobí na úkor študentov, ktorí naozaj pomoc formou sociálneho štipendia naozaj potrebujú, ale nech hľadajú efektívnejšie šetrenie a predovšetkým nech menej "rozhadzujú".

 

--
1) Suma životného minima je určená v § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime, od 01.07.2013 je to na jednu plnoletú fyzickú osobu suma 198,09 Eur.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?